Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 18 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 39 ProDeep, z.s. - Novinky: Proč nelovíme mamuty?
images/

Proč nelovíme mamuty?

NovinkyImages: lazne.JPGLidé jsou od nepaměti opatrní. Vždy se nějak postavili proti novinkám. I když té většině se zdálo, že jak to je, je to funkční. Já to říkám v tom příkladu, že kdysi jsme lovili mamuty, osvědčilo se to, tak proč je přestali lovit. Jen proto, že vyhynuli? Nebo proto, že nějaký koumák našel jiný zdroj obživy, nějakou pomůcku, která mu to zjednodušila. Jistě se okolí hodně vyděsilo. Stejně jako když vyjel první vlak či automobil, když se ve vzduchu vznášel balon či letadlo, vyděsili se lidé stejně, když se na plátně ten obrázek pohnul díky filmovému pásu. Proč to píši? Protože uvažuji o tom, co dělám. V sociálních službách chceme nahradit lidskou práci moderními technologiemi. A lidé se jich bojí. Vždyť kdysi stačilo, že starý člověk byl u nejstaršího syna na vejmiňku a bylo vystaráno. Potom jsme začali dávat víc a víc státu, v domnění, že se o nás postará. Jenže ono to nějak nefunguje. Chvíli se zdálo, že ano, ale ono ne. Rušíme ústavy, nemáme peníze pro sociální služby. A jak pomoci bez peněz. Technikou? Ale to je velký bratr, kterého se bojíme. A navíc v sociálním vyloučení je základním problémem skutečně to sociální osamění, čili odtržením lidí, ze své pracovní, rodinné či jiné skupiny. Může nahradit technika toto? Dokážu vysvětlit výhody techniky, tak aby to vlastně nerozšířilo tu sociální izolaci? Kde je člověk člověku pomocníkem? Nebude nás ta technika za chvíli řídit? Ano, kdysi běžel člověk s praporkem před autem, jako před hrozícím nebezpečím. Nyní se jich po silnicích valí takové množství, že nemůžu v klidu přejít na druhou stranu silnice. Komunikujeme se sluchátkem v uchu s mnoha protějšky. Ale potkali jsme se vůbec někdy? Píšeme si na Skype, facebooku, ale víme s kým? Není lepší než tisíc slov jeden dotek, jeden usměv? Řeknete jistě ano, je. Ale jak pomoci těm, co by rádi zůstali doma, ale rodina musí do práce, těm co by rádi ven, ale nemají na zaplacení asistenta, protože ten příjem je tak malý? Musím uvažovat i o těchto okolnostech. A pokud ta technika pomůže k tomu, že mi pomůže zůstat doma a večer či víkend strávit s blízkými, ve své sociální skupině, má překvapivě i ta technika smysl. Ale přece jen, červíček hlodá… Nebylo by lepší v té tlupě a lovit ty mamuty? Zkuste mi napsat váš názor…

Komentáře

#1 | fajt dne March 27 2014 00:17:03 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/img_bbcode_include.php on line 20 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/code_bbcode_include.php on line 20
Dovolim si zacit citatem: "Technika prekonala vsechny vzdalenosti, ale nevymyslela zadnou blizkost."
Vzdavam hold technickemu pokroku, technika nam ulehcuje zivot, ale nic se nesmi prehanet. Existuje nebezpeci socialni exkluze.
Zaroven existuje mnoho lidi z rad hendikepovanych, senioru, nemocnych. ..., kteri se do socialni exkluze dostali ne zcela dobrovolne a zde je naopak potreba techniku zapojit a pomoci asistivnich technologii a socialnich sluzeb jim ulehcit zivot.
Lovit mamuty by bylo desne fajn, ale je jina doba, nova doba - "Host vyhazuje cisnika!" hihi

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Vygenerované za: 0.39 sekund
1,070,660 návštěv