Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 18 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 39 ProDeep, z.s. - Novinky: Facilitace
images/

Facilitace

NovinkyFacilitátor je odborník na vedení procesu dorozumívání se, který zaměřuje energii účastníků na dané téma a volí metody jednání dle aktuální situace, vždy však tak, aby umožnil každému aktivně se zúčastnit a vyslovit svůj názor v bezpečné atmosféře. Zodpovídá za proces dorozumívání, nikoliv za výsledky řešení.

S tou to informací a vlastně kompletní informací jsem se vydal na dvoudenní školení. Bude zajímavé? Z naší firmy nás bylo 11, tak snad nám to pomůže do budoucna zefektivnit naše jednání a rozhodovací procesy. Školení v půlce duna roku 2014 se konalo v areálu bývalých závodů ZPS Zlín. Najít v té spleti budov tu správnou byl dobrý oříšek pro začátek. Ale podařilo se a s drobným zpožděním se postupně představujeme a nasloucháme prvním informacím.

Teorie je pěkná věc, ale co realita. První možnost zkusit něco použít z nových informací máme zde. Najít ve skupině řešení. V tom prvním případě jsme byli na Antarktidě. A mám pocit, že nejen dle šíleného zadání, ale i našeho přístupu k problému bychom tam asi měli dnes pěkný ledový společný hrob… Druhá cvičná studie je komunikace nadřízených s podřízenými při kosmickém letu.

Tady posádka má rozhodně lepšího vyjednávače, ale protože skupina velitelská je zarputile na svých pozicích, ne zcela reflektuje dané informace, tak je záhy jisté, že náš případný druhý hrob je kosmická loď, protože záhy vypukne vzpoura a neřízená loď… Smějete se? My se smáli taky, ale uvnitř to vrtá pochybnostmi. Dokážou v reálném životě kolegové skutečně vždy najít podstatu problému, není to vlastně i obrazem našich postojů v pracovních úkolech v systémech řešení daleko důležitějších úkolů? Jistě ne zcela, ale… Druhý den začínáme tzv. „bubláním“ o včerejšku. A rozhodně je možné sledovat soustředěnější postoje a hlubší uvažování o tom, co tu vlastně chceme dokázat, naučit se.

Tak to je výborný. Spousta další teorie a odpolední závěrečná přehrávka možného reálného řešení problémů. Role jsou rozdány. Má se vyřešit problém 17tileté Hanky, kde bude do své polnosti žít. A věřte, není to jednoduché. Najednou se v mnohých účastnících tohoto úkolu projeví hluboké vnitřní reflexy, zažité postoje a životní zkušenosti. Maminku představuje naše Věrka a ta je tak důvěryhodná, že jsem měl jednu chvíli chuť a potřebu vyskočit a jít jí podat ruku, že to bude dobrý a zvládneme to. Dědu představuje Petr. Ano, náš Petr, jako vždy a všude milý, ochotný pomoci až na pokraj svých možností. Bratra představuje trochu netradičně žena. Je to Lenka. A při prvním projevu víte, ano je to ona, se svými empatiemi, dokonalou představivostí potřeb toho druhého.

Ta se bude obětovat a podávat pomocnou ruku stále, přesvědčivě. Další osobností v tomto „představení“ je náš Štefan. Taky je to on jak jej známe z porad, denní každé situace. Klidný, vyrovnaný, uvěřitelný. Pro mne největší překvapení je pak Alenka. Ona, ta stálá opatrovatelka a žena ochotná a připravená pomáhat má zde zahrát nepřístupnou, rozhodující sociální pracovnici. A ona to zvládá. Je to tak. Právě ti, co jsou připraveni pomáhat, stále to bezodkladně dělají, právě oni musí se umět rozhodnout. Jen ta tvrdost jim nejde přes ústa. Že jsem na někoho zapomněl? Nikoliv. Hanka, hlavní role projektu. To byla naše Adélka. A hele, i ona umí rušit, vypadnout z role. Ruší trochu víc než má v popisu.

Hned poznáte, že i ona se dokáže vrátit do svého mládí, že dokáže reflektovat lidi a situace kolem sebe. Facilitátorem pak byla Lada. Naprosto skvěle zvládla svoji roli, vedla celý průběh konference klidně, přesvědčivě, aniž sama předsouvala svoje úmysly či nápady, uhlídala možnost prostoru pro každého. Tak má někdo vést jednání. A to ať je o budoucnosti mladé dívky, nebo o splnění jednoho úkolu.

Neřešit jej, ale umožnit všem přítomným se k úkolu vyjádřit, najít cíl, najít postupy, potom popsat úkoly, zodpovědnosti a termíny, to už je výsledkem té skupinové práce. Není to direktivní, nepopulární rozhodnutí, ale výsledek společné snahy, za kterým si všichni stojí a tudíž se dá předpokládat, že bude skutečně splněn. To je ten pravý výsledek našeho dvoudenního školení. Na závěr připomenu, že zde byli i Martina a Honza, Míla i Borek. Svým dílem se zapojili všichni, ale musím se jim omluvit, že jsem se jim tolik nevěnoval. Finále patřilo těm výše jmenovaným, nám všem, společně, pak bude patřit budoucnost.

Komentáře

#1 | brandysova dne April 21 2014 19:33:22 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/img_bbcode_include.php on line 20 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/includes/bbcodes/code_bbcode_include.php on line 20
Jaryne teda musím říct, že si to napsal naprosto skvěle popsal si celé 2 dny co jsme tam prožily.Věřím, že nám to bude k prospěchu naší práce.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Vygenerované za: 0.20 sekund
1,070,643 návštěv